Rozvoj softballu v Jihočeské oblasti začíná v 80. letech zejména díky vysokoškolákům vracejícím se ze studií. Spojuje je jedna vášeň – softball. V květnu roku 1986 Alena Kalinová založila tým Hladových Hrochů při SOU Kovosvit v Sezimově Ústí.                                              

            První pravidelná soutěž v Jihočeské oblasti se datuje k roku 1987. Během dvou let byla ustanovena jihočeská softballová komise ve složení Ota Kinšt, Ing. arch. Václav Kalina, Ing. arch. Alena Kalinová, Zdeněk Hastrman a PeaDr. Vladimír Trešl.

            Začaly se hrát také turnaje, mezi první opakované turnaje se zařadila Soběslavská Meta Fit a Sezimoústecký Baťův pohár, který dokonce 5. dubna 1990 svým souhlasem posvětila kancelář Tomáše Bati v Torontu.

         Do té doby největším domácím turnajem se stal V. ročník Baťova poháru, kdy se v květnu 1991 sešlo v Sezimově Ústí 10 mužských, 7 ženských a 4 žákovské týmy.

            Hladoví Hroši Sezimovo Ústí muži jako první tým oblasti postupují v roce 1994 do 2. ČSL.  

V roce 1995 se zdá být Jihočeská oblast na vrcholu rozvoje, co do masovosti sportu. V kraji hrají v ženské soutěži 4 týmy (Hladoví hroši Sezimovo Ústí Jihlava, Tábor, České Budějovice), v mužské soutěži 9 týmů (Hladoví hroši Sezimovo Ústí, SC Pikes České Budějovice, SC Pigs Trhové Sviny, SC Bernard Humpolec, SC Spartak Soběslav, SC GVN Jindřichův Hradec, SC Tornádo Tábor, SC Storks České Budějovice, SC Pegas Písek), v juniorech hrají 3 týmy (SC GVN Jindřichův Hradec, SC Pigs Trhové Sviny a SC 3. ZŠ Tábor) a začínají soutěže nejmladších formou turnajů a následně oblastních soutěží všech kategorií.

            V roce 2004 se kadeti Hladových hrochů dostávají do popředí a získávají první medaili na OPEN Mistrovství republiky kadetů 2004  - 3. místo za Spectrem Praha a Havlíčkovým Brodem je zasloužené.

            Na OPEN Mistrovství ČR mladších juniorů 2007 medaile uniká Hrochům jen o vlásek. Díky špatnému počasí je zkrácena hrací doba, a tak v rozhodujícím zápase nestíhají otočit zápas s Pardubicemi a nakonec získávají bramborová medaile. (1. Spectrum Praha, 2. Kostelec Tigers, 3. Pardubice)

            O rok později už se to ale podaří. Na OPEN Mistrovství České republiky juniorů 2008 – jsou Hladoví hroši ve finále. Na nejsilnější tým soutěže Spectrum Praha sice nestačí, ale stříbro je doma.

            OPEN Mistrovství republiky juniorů 2009 je opět v duchu medailových ambicí.  Rozhodující zápas o play off Hroši prohrávají o bod s Pardubicemi a o rok později stejně tak s Kotlářkou Praha a zůstává jim  5. místo.

            V roce 2013 je založena dlouhodobá celorepubliková soutěž Extraliga juniorů. Někteří z Hrochů se již této soutěže nedočkali jako hráči, ale pomohli svému týmu jako coachové. Hroši se vrací do finále. Tentokrát byla zlatá asi nejblíže. Větší zkušenost z vrcholných utkání však posune na 1. místo softballisty z Mostu. Ale i Hladoví Hroši se po 5 letech vrací na softballový trůn a stávají se vicemistry republiky.

Klub prošel řadou pronajatých hřišť, což omezovalo možnosti jeho rozvoje a růstu.        

V roce 2007 se podařilo získat grant od MŠMT a začaly přípravy pro vybudování vlastního hřiště. V údolí Kozského potoka se podařilo vybudovat útulné softbalové hřiště, které je součástí rekreační zóny města. Začala se tak odvíjet nová etapa klubu a plácky na Soukeníku, Siloňáku nebo u Kováku zůstanou jen ve vzpomínkách. Díky novému areálu se otevřely nové možnosti nejen v přípravě, ale také v pořádání celorepublikových soutěží.

I díky tomu se stále více dětí věnuje této atraktivní hře.

Hráči z hroší líhně doplňují pravidelně extraligové týmy. Jako první úřadovala v Extralize Anna Kalinová, která v barvách Eagels Praha získala v letech 2003-2005 tři tituly mistra republiky.

            Dalšími hráči, kteří úspěšně hostovali v ligových týmech, jsou Václav Kalina (Tempo Praha, Příbram, PV Praha), Josef Kalina (Painbusters Most, Příbram, PV Praha), Lukáš Bočánek, Zdeněk Štefl (Katalpa Ostrava) a v neposlední řadě asi náš zatím nejúspěšnější hráč Bartoloměj Řízek v barvách Eagels Praha.

            Mezi novodobý kádr týmu Hladových Hrochů, který je vidět, se úspěšně zařadili Ondřej Kouba, Adam Bočánek, Pavel Švec, Radim Štrouf a Michal Pavolka.

            Mezinárodními úspěchy z reprezentace ČR se mohou pochlubit Václav Kalina (zlatá medaile z 5. ME juniorů 2006 v Havlíčkově Brodě), Michal Malina (zlatá medaile  ME juniorů 2013), Ondřej Kouba, Pavel Švec,Adam Bočánek a Tereza Koubová.Nejvíce trofejí má Bartoloměj Řízek(zlatá medaile z ME mužů 2007, zlatá medaile z ME mužů 2014, 1. místo v Poháru vítězů - 3. ESF Super Cup mužů - Amstelveen (NED) - DVH (NED) 2014, 2. místo z ME Co-Ed slowpitch Bulharsko 2015)

           

Oba současní aktivní coachové Bartoloměj Řízek i Václav Kalina byli i součástí juniorské reprezentace, která se v r. 2008 podívala za oceán na MS juniorů ve Whitehorse v Kanadě. K účastníkům na MS se v roce 2018 přidal Pavel Švec, který s týmem vyrazil do Prince Albert v Kanadě, kde tým dosáhl na sedmou příčku.

 

V roce 2020 mužský tým zažil svou premiérovou sezónu v EXTRALIZE a povedlo se jim soutěž udržet i pro další rok.

KE STAŽENÍ:

 

Nebyly nalezeny žádné záznamy.